Pardubická šifrovací orientační hra

Výsledky

Duben 2008

V sobotu po ránu jsme se s Gárdym, Káticí a Jelwou sešli v parku Na Špici a začali křídou čmárat barevný číslička po betonových cestách. Po odporně deštivém a depresivním pátečním počasí jsme měli celkem strach, že nás podrazí počasí a na start nakonec nikdo nepřijde. Naštěstí se kolem 9:35 objevili první účastníci. Asi v deset už bylo na startu přes dvacet týmů. Mezitím jsme provedli prezenčku a vybrali startovné. I když bylo přihlášeno 30 týmů, ukázalo se, že čtyři týmy se ani neobtěžovali dát vědět, že nedorazí.

Pod mezi mraky prosvítajícím sluníčkem jsem tak rozdali zadání ke startovní šifře 26 týmům. Někteří v podivných čárách s kroužky poznali mapu téměř hned, jiní chvilku zaváhali. Ti, kteří při opisování čísel z chodníků nepřepsali jen číslo, ale i barvu se v řešení vydali správným směrem. Během něco málo přes půlhodiny se objevilo první správné startovní heslo, které znělo PRIMUS. Před zveřejněním první nápovědy jsme už měli asi 7 správných odpovědí a tedy i 7 týmů, které už ponořily své mozky do řešení šifer z hlavní části hry. Postupné nápovědy po 10 minutách mezi 11:00 a 11:30, tak některým týmům zajisté pomohli. Před vyhlášením výsledků, tak na heslo přišlo celkem 21 týmů.

Všichni se dříve nebo později vydali do ulic města nebo směrem k nemošické stráni, kde bylo také hodně šifer. V zákrutě řeky Chrudimky byla pro dorazivší připravena aktivita Kánoe. Zde na hladině plavalo 5 zavařovacích sklenic s čísly a pěti předměty uvnitř. Před naloděním se jsme ještě všem řekli, že musí vyluštit heslo. Ve sklenicích jste mohli najít hodinky, tenisák, pastelku, brýle a tachometr v tomto pořadí s čísly 1-5. No a jako bychom vám to neříkali, měli jste vyluštit HESLO (z každého slova, tolikáte písmeno, jaké mělo číslo). Další aktivitou byla střelba z PaintBallové zbraně na plechovky, která byla připravena poblíž loděnice.

Když jsem projížděl na kole městem a ptal se týmů, které jsem potkal, jak jsou na tom. Začínal jsem mít pocit, že bychom si jako organizátoři měli najmout ochranku nebo do cíle vůbec nepřijít, protože nás asi zmlátíte. Tento pocit posílil, když se v šifrách objevili první chyby, kterým jsme se ani letos neubránili. Velmi mě mrzí především chyba v šifře 1b, jejíž správným řešením bylo: Vysyp kupku dřívek, zahřej jejich chlívek. Když už se s tím Gárdy a Kátice tak psali, zkuste si doma zahřát nad plamenem vnitřek té krabičky od zápalek :-) A když už jsme v těch překvapeních, je škoda, že tak málo lidí vyluštilo šifru 17a, jejíž řešením bylo rozdělejte propisky. No ti z vás, kteří ještě najdou ty 2 propisky s potiskem a rozšroubují je, budou možná překvapeni.

I když se počasí odpoledne celkem vydařilo, začalo asi tak ve čtyři slabě poprchávat. Bohužel se to poprchávání změnilo přesně ve chvíli, kdy všichni finišovali na pořádný slejvák. Z důvodů škodlivosti vlhkosti vůči mému notebooku jsme s vyhodnocováním zalezli do auta. Protože jsme již byly secvičení, vyhodnocování jsme zvládli cca za 30 minut. A pak se Gárdy pustil do psaní diplomů. Soutěžící mezitím ochutnali klobásy a doplnili tekutiny ve výčepu U Lupťáka. Protože naprostá většina hostů byla účastníci hry a protože to paní spolumajitelka dovolila, vyhlásili jsme ceny přímo uvnitř. Rozdali jsme kupu perníčků, časopisů a filmů na DVD, tak že se na každého, kdo na vyhodnocení počkal něco dostalo. Do cíle došlo a odpovědní arch odevzdalo celkem 23 týmů, 3 týmy bohužel hru z časových důvodů vzdali a proto nemohly být jejich výsledky započteny.

Celkový pocit ze hry byl alespoň pro nás organizátory dobrý, doufáme, že se to líbilo i vám. Kdo by chtěl sepsat ze hry nějaké zážitky nebo zveřejnit fotografie, prosím neváhejte poslat odkaz nebo text.
Za organizátory sepsal: Ivoš

Závěrečné pořadí

 1. Seš-lost(Šinďa, Jenda) - 766,25 bodů
 2. Mrňousci(Hanka, Jirka) - 725 bodů
 3. Arawn(Yeti, Lenka) - 585 bodů
 4. Sekava baba(Michal, Voyta) - 562,5 bodů
 5. Smečka neandrtálců potetovaných pravopisnými chybami(Pavlos, Petr) - 560 bodů

Detailní vysledková listina

Speciální ocenění

 • PaintBall sniper: Trosky - ocenění za pevnou ruku a přesnou střelu
 • Nejlepší pyromani s největším zpožděním: Pštros s Pštrosicí z Pštrosášárny - jediní vyřešili šifru 1c (zahřátí krabičky od zápalek), bohužel však přišli 25 minut po limitu, jinak by získali 295 bodů
 • Neprolomenné šifry: 8 (přehazování sloupců podle klíče brusle), 15 (úsečky a křivky)
 • Nejčastěji vyluštěná šifra: - 4 (karty), 6 (pravopisné chyby), 18 (hrobka)
 • Pořadí na starovací šifře

  Toto je pořadí týmů, kterým se podařilo vyluštit startovní šifru, ostatní týmy museli počkat na zadání do 11:45.

  1. Seš-lost
  2. Mrňousci
  3. Smečka neandrtálců potetovaných pravopisnými chybami
  4. Bačkory
  5. Ach Kolíne, Kolíne!
  6. Lamky
  7. KAŤata
  8. P.A.M.B
  9. Arawn
  10. Sekava baba
  11. Trosky
  12. Pštros s Pštrosicí z Pštrosášárny
  13. Honza a Honza
  14. WHY?
  15. Pegasovy rychlé sáně
  16. Wigglíci
  17. UAS
  18. GI
  19. Velký holki;)
  20. JaroslaFové
  21. Bujný a Pája

  Zadání, nápovědy a řešení